Kilitleme Etiketleme (EKED/LOTO) Etiketleri Nelerdir?

Kilitleme Etiketleme (EKED/LOTO) Etiketleri nelerdir?

Kilitleme etiketleme prosedüründe, potansiyel olarak tehlikeli enerji ile çalışan kişinin güç kaynağına taktığı kilide bir etiket iliştirmesi gerekir. Bu etiket, prosedürün adının ikinci yarısını aldığı yerdir (etiketleme). Bir LOTO etiketinin ne olduğunu ve hangi amaca hizmet ettiğini anlamak , tesisinizde bu tür bir güvenlik programını başarılı bir şekilde uygulamak için önemlidir.

Etiketin Fiziksel Tanımı

Bir kilitleme etiketleme etiketi farklı tasarımlarda olabilir. Kolay tanınabilir ve farklı renklerde seçimler yapabilirsiniz. Fakat kafa karışıklığına neden olmaması için her zaman tek bir tasarıma bağlı kalmak en iyisidir.

Genel olarak etiketler, kilide tutturmak için üstünde bir delik ile dikdörtgen şekilde tasarlanır. Etiketin kendisi beyaz, üzeri kırmızı ve/veya siyah baskılıdır. Etiket üzerindeki baskı, alandakilere tehlike olduğunu ve etiketin çıkarılmaması veya makinenin çalıştırılmaması gerektiğini söylemelidir. İnsanlara etiketi çıkarmamaları veya bir makineye gücü geri yüklememeleri gerektiğini bildiren genel bilgilere ek olarak, bir EKED/LOTO etiketinin neden kullanıldığına dair bilgi içermesi gerekir. Etiketin üzerinde, kilitleme / etiketleme prosedürünü uygulayan kişinin iletişim bilgileri, bölümü,  çalışmanın devam edeceği zaman aralığı ve neden uygulandığına ilişkin ek bilgileri doldurabileceği alanlar olmalıdır. Etiketler "ÇALIŞTIRMAYIN", "AÇMAYIN" "ELEKTRİK VERMEYİN" gibi uygun uyarılar taşımalıdır. Etiketler; etkilenen kişiler, yetkili kişiler ve diğer çalışanlar tarafından anlaşılabilir olmalıdır. Kullanılan etiketler kolay çıkarılmayacak ve fabrikadaki çevresel koşullara dayanıklı  olmalıdır.

Etiketlerin Kullanıldığı Yerler

Bu etiketler, bir makineden bir güç kaynağını çıkarırken kilide eklenir. Genel olarak, her kilide bir etiket uygulanmalıdır. Bir makinede çalışan birden fazla kişi varsa, her biri kendi kilitlerini ayrı ayrı kendi etiketiyle eklemelidir. Böylece biri tehlikeli alanda çalışırken, başka bir kişinin gücü yeniden devreye alma riski ortadan kalkar.

Enerji izolasyon cihazlarının fiziksel olarak kilitlenemediği durumlarda etiketler daha da büyük bir rol oynarlar. Kilitlerin kullanılamadığı yerlerde, etiketler kilidin takılabileceği noktaya yerleştirilmelidir. Bu mümkün değilse, etiket enerji izolasyon noktasının üzerine yerleştirilmelidir.